Rhythmic Region 1

Arizona - California - Nevada - New Mexico - Utah

Region 1 is home to

USA National Team Members &

Development Program Team Champions:


2022 Senior National Team Members

Alexandria Kautzman- California Rhythms

Sarah Mariotti- Pacific Stars Rhythmic Academy

Neleh Kay- California Rhythms


2022 Junior National Team Members

Rin Keys- Burlo Gymnastics

Yana Golovan- Nevada Rhythmic Academy

Lauren Kramer- Pacific Stars Rhythmic Academy

Megan Chu- Pacific Stars Rhythmic Academy

Isabella Chong- Burlo Gymnastics


2022 Elite Seniors

Elizabeth Balikian- California Rhythms

Katie Tang- Emerald City Rhythmic Gymnastics

Nayenne Pollini-Ashenaffi- Rhythmic Academy of LA

Emily Beznos- Burlo Gymnastics

Angela Lu- Pacific Stars Rhythmic Academy

Kirin Kimura- Pacific Stars Rhythmic Academy

Rachel Lu- Pacific Stars Rhythmic Academy

Katherine Zhu- Champion Rhythmics


2022 Elite Juniors

Natalie De La Rosa- Burlo Gymnastics

Natalia Ye-Granda- Pacific Stars Rhythmic Academy

Isabel Borges- Pacific Stars Rhythmic Academy

Defne Yavuz- Pacific Stars Rhythmic Academy

Daria Chernyshev- Champion Rhythmics

Isabella Acosta- Pacific Stars Rhythmic Academy

Valentina Moya- Emerald City Rhythmic Gymnastics

Alisa Semenova- Irene School of Rhythmic Gymnastics


2022 Level 10 Seniors

Bochin Tong- Euro Gymnastics

Eleni Konstantopoulou- California Rhythms

Laura Peng- Irene School of Rhythmic Gymnastics

Sasha Starsky- Burlo Gymnastics

Nicole Herkenhoff- Irene School of Rhythmic Gymnastics

Veronika Klyuchkovska- Burlo Gymanstics

Elizabeth Birov- Grace Rhythmics Academy

Bella Gonzalez- Burlo Gymnastics

Remy Turner- LA Ritmica

Alexandra Sauciur- Balis Gymnastics


2022 Level 10 Juniors

Martha Valkov- California Rhythms

Dimitra Konstantopoulou- California Rhythms

Leah Terry- Bravo Rhythmic Gymnastics

Angelina Harutyunyan- Nevada Rhythmic Academy

Alina Troyanker- California Rhythms

Sophie Tanner- Nevada Rhythmic Academy

Medeine Vilutyte- Rhythmic Academy of Marin


2022 Development Championships

Region 1 Teams:

Level 7- 2nd Place Team

Level 8- 2nd Place Team

Overall- 2nd Place Team  


2022 Athletes and Coaches of the Year

Elite Senior- Gymnast- Alexandria Kautzman- Coach- Tatyana Itkina


Elite Junior -Gymnast- Rin Keys, Coach- Jenya Tkachenko


Level 10 Senior - Gymnast - Bochin Tong- Coach- Blagovesta Ignatova


Level 10 Junior - Gymnast - Martha Valkov- Coach - Irina Zhurenko 


Level 9 Senior - Gymnast - Kasey Chang- Coach - Arpi Avetyan


Level 9 Junior - Gymnast - Mischa Kautzman, Coach - Julie Itkina


Level 8 - Gymnast- Josephine Weber- Coaches- Nicole Mezheritsky, Ellina Tregubova


Level 7 - Gymnast - Megan Gonzalez- Coaches - Jenya Tkachenko, Anatasiya Ivankova


Level 6 - Gymnast- Hillary Chen- Coaches- Alina Kuevda, Diana Odajyan


Intermediate Group- Rhythmic Academy of Temple City- Coaches Alina Kuevda, Diana Odajyan



Rin Keys

Alexandria Kautzman

Bochin Tong

Sarah Mariotti

Mischa Kautzman

Kasey Chang

Martha Valkov